رادین ماینر

جستجو

تحلیل قیمت بیت کوین در بحبوحه بحران اوکراین؛ ارزیابی مدیرعامل صرافی FTX

همبستگی بیت کوین با بازار سهام ایالات متحده می‌تواند یکی از دلایل کاهش قیمت فعلی آن باشد؛ اما از طرف دیگر کاهش ارزش پول‌های اروپای شرقی نیز بیت کوین را به پوششی در برابر بحران و محافظی برای سرمایه‌ها تبدیل می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، مردم جهان روز خود را با دیدن اخباری سرخ شروع کردند؛ اما این سرخی تنها مربوط به نمودارهای قیمت در بازارهای مالی نبود؛ بلکه اخبار تکان‌دهنده حمله روسیه به اوکراین نیز سرخط خبرهای امروز بود.

در هفته گذشته بازارهای مالی سنتی همراه با بازار ارزهای دیجیتال روندی نزولی داشتند. اوایل امروز، پنج‌شنبه، این روند کاهشی سرعت بیشتری نیز گرفت. هرچند نفت خام با بالاترین بهای خود در ۸ سال گذشته معامله شد و از ۱۰۰ دلار نیز فراتر رفت، اکثر شرکت‌های بازارهای سهام آمریکا بیش از ۵ درصد ارزش خود را از دست دادند.

تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند) مسبب فروش ۵۰۰ میلیارد دلاری ارزهای دیجیتال شد. این امر موجب شد که بیشتر ارزهای دیجیتال مقاومت‌های خود را شکسته و در پایین‌ترین قیمت سه‌ماهه خود معامله شوند. ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در ساعات اولیه معاملات صبحگاهی آسیا با کاهشی ۱۰ درصدی به زیر ۱.۵ تریلیون دلار رسید.

بیت کوین به‌عنوان یک محافظ در برابر تورم‌ها و بحران‌ها در نظر گرفته می‌شود و بسیاری از کارشناسان انتظار داشتند که قیمت بیت کوین در زمان بحران منعطف‌تر باشد. با این حال، سم بنکمن فراید (Sam Bankman-Fried) مدیرعامل صرافی ارزهای دیجیتال FTX، کاهش قیمت بیت کوین را تعجب‌آور نمی‌داند.

فراید معتقد است از آنجا که جنگ باعث ایجاد بحران نقدینگی در بازار شده است، بازارهای سنتی و ارزهای دیجیتال با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. کاهش قیمت بیت کوین نیز به ارتباط رو به رشد آن با شاخص نزدک (NASDAQ) و SP ۵۰۰ نسبت داده می شود که این همبستگی اخیراً به بالاترین حد خود در دو سال گذشته رسیده است.

فراید طی رشته توییتی در این‌باره نوشت:

در روز گذشته شاخص S&P ۵۰۰ حدود ۴ درصد و بیت کوین حدود ۸ درصد کاهش قیمت داشت. چرا؟ بدیهی است که قیمت سهام‌ها کاهش یابد، چون جنگ شده است و جنگ به‌طور کلی بد است.
بیت کوین چرا با کاهش قیمت مواجه شده است؟ چون اگر وضع دنیا بدتر شود، مردم پول نقد کمتری دارند. اساساً فروش بیت کوین و سهام و … برای پرداخت هزینه‌های جانبی پس از وقوع جنگ است.

تحلیل قیمت بیت کوین در بحبوحه بحران اوکراین؛ ارزیابی مدیرعامل صرافی FTX
نمودار همبستگی قیمت بیت کوین با دارایی‌های سنتی

بنکمن فراید ضمن اشاره به بی‌ثباتی ارزهای اروپای شرقی در این شرایط، به سرمایه‌گذاران اروپای شرقی پیشنهاد داد که از بیت کوین به عنوان جایگزین ارزهای این کشورها استفاده کنند.

بهتر است بدانید: خرید ماینر قانونی

فراید در همین زمینه می‌افزاید:

ارزها و به‌طور کلی سیستم‌های مالی اروپای شرقی بی‌ثبات شده‌اند. سرمایه‌گذاران‌ آن‌جا ممکن است به‌دنبال جایگزینی مناسب باشند. اگر در حال حاضر در اوکراین بودید، پول خود را در کجا سرمایه‌گذاری می‌کردید؟

سرمایه‌گذاران به دو دسته فاندامنتال و الگوریتمی تقسیم می‌شوند. فراید به این نکته اشاره داشت که سرمایه‌گذاران فاندامنتال به وضعیت و احساسات بازار هم نگاه می‌کنند، حال آن‌که سرمایه‌‌گذاران الگوریتمی ترجیح می‌دهند از داده‌ها استفاده کنند.

تحلیلگران فاندامنتال پیشنهاد خرید بیت کوین را می‌دهند؛ زیرا بیت کوین به‌عنوان محافظی در برابر بحران شناخته می‌‌شود. در حالی که سرمایه‌گذاران الگوریتمی توصیه به فروش بیت کوین می‌کنند؛ زیرا داده‌ها با توجه به همبستگی بالای بیت کوین با بازار سهام، نسخه‌ای واحد برای هر دو مورد دارند.

بر همین اساس قیمت فعلی بیت کوین حاصل فشار و کشش قیمت توسط سرمایه‌گذاران بنیادی و الگوریتمی است.

فراید دراین‌باره می‌گوید:

نبرد فشار و کشش بین سرمایه‌گذاران فاندامنتال و سرمایه‌‌گذاران الگوریتمی وجود دارد. فاندامنتالیست‌ها معتقد به خرید بیت کوین و معامله‌گران الگوریتمی قائل به فروش بیت کوین‌اند. بیت کوین با ۸ درصد کاهش قیمت، به جایی ‌رسید که فشار این دو به تعادل می‌رسد. بسیار خوب، حق با کدام گروه است؟

قیمت بیت کوین نشانه‌هایی از بهبود نشان می‌دهد؛ زیرا از سطح قیمتی ۳۴,۴۵۹ دلار به بالای سطح قیمتی ۳۵,۶۶۳ دلار صعود کرد.

بیشتر بدانید: فروش ماینر قانونی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *